Chiny uruchomiły swój system GPS

Logo systemu BeidouChiny we wtorek oddały do publicznego użytku swój system nawigacji satelitarnej. Beidou (Wielki Wóz) jest próbą osłabienia pozycji amerykańskiego systemu nawigacji o nazwie GPS NAVSTAR (Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging). System Beidou składa się w chwili obecnej z 10 satelitów krążących na orbicie, ale już pod koniec roku 2012 system będzie bogatszy o kolejne 6 urządzeń. Rzecznik prasowy systemu Beidou tak tłumaczy uruchomienie chińskiego systemu nawigacji satelitarnej:

Jeżeli nie ma niezależnej kontroli nad systemem nawigacji satelitarnej, bezpieczeństwo gospodarcze oraz rozwój społeczny Chin nie ma dostatecznej ochrony.

Należy pamiętać jednak o tym, że system chińskiej nawigacji satelitarnej jest w 100% zgodny z istniejącymi innymi systemami tego typu. W chwili obecnej Beidou ma służyć tylko i wyłącznie Chinom oraz krają ościennym, ale już w roku 2020 chiński system ma osiągnąć globalny zasięg. Aby to osiągnąć, chiński rząd musi wysłać na orbitę Ziemi kolejne satelity, aby w końcu ich liczba urosła do ponad 30.

Twórcy Beidou liczą na zainteresowanie krajowych oraz zagranicznych firm nowym systemem, a także liczą na wkład wszelkich podmiotów w rozwój chińskiego systemu GPS. Dowodem na to może być przede wszystkim opublikowanie dokumentacji technicznej systemu również w języku angielskim.

Na chwilę obecną system pracuje z dokładnością do 25 metrów, ale już po d koniec przyszłego roku dokładność ta wzrośnie do około 10 metrów. Należy oczywiście pamiętać, że parametry udostępnione dla cywilnych użytkowników są znacznie gorsze od tych, do których ma dostęp wojsko. Podobnie jest z systemem GPS NAVSTAR, a ograniczenie dokładności osiąga się dzięki zastosowaniu mechanizmu błędu pseudolosowego.

Beidou nie jest jedynym niezależnym tworem tego typu na świecie. Obok GPS NAVSTAR działa również rosyjski GLONASS oraz europejski Galileo.