Edge doczeka się większej liczby rozszerzeń? Microsoft zapowiada poprawę, a może jednak nie…

Logo przeglądrki EdgeMicrosoft szuka powodów, dla których przeglądarka Edge nie zyskała spodziewanej popularności wśród użytkowników. Jednym z powodów dla których Edge nie zyskał popularności według Microsoftu jest uboga baza dodatków dostępnych w bazie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy programiści udostępnili jedynie 70 rozszerzeń do przeglądarki Edge z czego 6, czyli około 9% wydanych było przez sam Microsoft.

Microsoft zapowiada poprawę na tym polu wskazując, że w ostatnim okresie udoskonalone zostały interfejsy API oraz zintegrowano aplikacje z rozszerzeniami UWP (Universal Windows Platform).

Celleen Williams, osoba związana z zespołem pracującym nad rozwojem Edge zwraca uwagę na fakt, że Microsoft stara się, aby oprogramowanie dostarczane oficjalnymi kanałami było jak najlepszej jakości oraz przede wszystkim było wolne od luk w zabezpieczeniach. Tak postawione zadania powodują, że długa trwa proces weryfikacyjny oprogramowania przed puszczeniem go do oficjalnych kanałów i stąd też bierze się mała ilość dostępnych rozszerzeń. Takie podejście potwierdza również dyrektor generalny grupy Edge – Drew DeBruyne, wskazując na 20 letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania.

Z drugiej strony w Microsoft słyszy się głosy, że firma nie widzi jakiegoś większego problemu w temacie zbyt małej ilości rozszerzeń. Patrick Kettner na konferencji, która odbyła się w zeszłym tygodniu powiedział:

Siedemdziesiąt (dodatków) może nie wygląda na dużo w porównaniu do innych przeglądarek, ale w rzeczywistości jest to prawie całość wymaganych rozszerzeń.

Widać, że Microsoft nie ma parcia na szkło i ma zamiaru na siłę zwiększać ilość rozszerzeń dla przeglądarki Edge. Z jednej strony poprawia integrację środowiska i API nie gwarantując przy tym, że przyspieszy wersyfikację nowego oprogramowania stawiając na jakość, a nie ilość.

Osobiście uważam, że jest to słuszne podejście do tematu. Korzystam z Edge, chociaż nie jest to moja podstawowa przeglądarka w systemie i nie odczuwam braku jakichkolwiek rozszerzeń w porównaniu do Firefoksa. Może dlatego, że w Firefoksie używam dwóch dodatków i akurat te dwa dostępne są również w Edge.