Google i Mozilla przygotowywują swoje przeglądarki do Pwn2Own

Pwn2Own / Firefox / Chrome LogoPwn2Own, jeden z największych na świecie konkursów przygotowanych dla hakerów rusza już w przyszłym tygodniu. Tymczasem Mozilla idąc w ślady Google, wydała poprawki bezpieczeństwa dla przeglądarki Firefox. Firefox w wersji 3.5.17 oraz 3.6.14 pozbawiony został 11 błędów oznaczonych jako krytyczne oraz jednego oznaczonego jako ważny oraz jednego oznaczonego jako umiarkowany. Należy zwrócić uwagę, że jest to pierwsza od dłuższego czasu aktualizacja Firefoksa. Ostatnia miała miejsce w grudniu 2010. Jednym z powodów, dla którego wydanie aktualizacji było opóźnione, była konieczność zbadania błędu występującego we wcześniejszej wersji przeglądarki, który doprowadzał w pewnych sytuacjach do awarii programu.

Poprawki wydane we wtorek wyeliminowały między innymi 3 usterki w obsłudze JavaScript, 2 błędy w silniku przeglądarki, jeden błąd w obsłudze plików JPEG (pisałem również o tym przy okazji klienta Thunderbird 3.1.8), oraz poważny błąd CSRF, który mógł być wykorzystany do przeprowadzenia ataku z wykorzystaniem odpowiednio spreparowanych plików Flash.

Google aktualizacje do przeglądarki Chrome wydał w poniedziałek. W przeglądarce oznaczonej numerem 9.0.597.107 wyeliminowano 16 luk bezpieczeństwa oznaczonych jako ważne oraz 3 oznaczone jako średnie. W nomenklaturze wprowadzonej przez Google jako krytyczne określa się luki w zabezpieczeniach, które umożliwiają wykonanie kodu poza mechanizmem sandbox. Błędy wyeliminowane w poniedziałek dotyczyły przede wszystkim mechanizmu WebGL, API dla sprzętowej akceleracji grafiki 3D, SVG renderingu i animacji oraz błędów związanych z paskiem adresu przeglądarki.

Ciekawe jak w tym roku wypadną przeglądarki internetowe w konkursie. Rok temu przed atakiem hakerów uchroniła się jedynie przeglądarka ze stajni Google. Safari, IE8 oraz Firefox uległy, chociaż w tym miejscu należy podkreślić, że IE od Microsoftu postawiło najmniejszy opór.

Konkursy takie jak Pwn2Own przede wszystkim pomagają  twórcą przeglądarek w tworzeniu bezpieczniejszego oprogramowania. Nam, jako użytkownikom końcowym zwracają uwagę na niedociągnięcia jakie w przeglądarkach są codziennością. Wydaje się, że i w tym roku Internet Explorer po raz kolejny wypadnie blado w stosunku do konkurencji, a  Google po raz kolejny udowodni, że mechanizm sandbox zaimplementowany w ich produkcie jest ciężki, a może nawet niemożliwy do przejścia.

Edit:

Firefoksa w wersji 3.5.17 można pobrać z oficjalnych serwerów Mozilli odpowiednio dla systemów: Windows, Linux, Mac OS X.

Firefoksa w wersji 3.6.14 można pobrać z oficjalnych serwerów Mozilli odpowiednio dla systemów: Windows, Linux, Mac OS X.

Chrome można pobrać z oficjalnych serwerów Google odpowiednio dla systemów Windows, Linux, Mac OS X.