Intel przyspiesza proces hibernacji w swoich chipsetach

Na targach Computex Taipei Intel zaprezentował kilka nowości, które będą wkrótce zaimplementowane w chipsetach Sandy Bridge (druga generacja procesorów Intela) oraz w mikroprocesorach Trail Cedar, które są dedykowane dla netbooków.

Pierwsza z nowych technologii to Intel’s Rapid Start Technology, która pozwala na szybsze uruchomienie komputera, dzięki zapisowi stanu aplikacji na dedykowanym dysku flash.

Dla przypomnienia Microsoft dopuszcza dwa tryby „uśpienia” komputera, stan gotowości i hibernację. Stan gotowości działa przy bardzo małym poborze mocy i potrzebuje znacznie krótszego czasu na przywrócenie. Hibernacja z kolei oszczędza energię elektryczną, ale czas potrzebny na przywrócenie jest znacznie dłuższy w porównaniu ze stanem gotowości.

Jak podają przedstawiciele Intela, dzięki technologii Intel’s Rapid Start Technology, czas potrzebny na przywrócenie systemu z hibernacji skrócił się do około 5 – 6 sekund. Dodatkową zaletą wykorzystania w tej technologii pamięci flash jest odporność systemu na wyjęcie i ponowne włożenie baterii zasilającej.

Inną nowinką zaprezentowaną przez Intela jest technologia Intel Smart Connect Technology, która pozwala na ciągłą aktualizację treści na komputerze, który aktualnie przełączony jest w tryb gotowości. Pomysł polega na okresowym „budzeniu się” komputera i sprawdzaniu poczty oraz innych aktualnie używanych kanałów informacji.

Wiceprezes Intela, Sean Maloney powiedział, że tego typu technologie tworzone są głównie z myślą o dynamicznie rozwijającym się rynku tabletów. Konieczność tworzenia układów maksymalnie oszczędnych i szybkich w działaniu powoduje, że korporacje takie jak Intel tworzą odrębną linie produktów dedykowanych dla takich właśnie urządzeń, a przykładem może być np. seria układów Atom.