Komunikator Microsoft Messenger odchodzi do lamusa

microsoft_messenger_logo15 marca Microsoft zamyka usługę Messenger. Jego funkcje i zadania zostaną przesunięte do komunikatora Skype, który został kupiony przez Microsoft za bagatela 8,5 miliarda dolarów w 2010 roku.

Użytkownicy komunikatora Messenger zostali poinformowani o zamknięciu usługi za pośrednictwem wiadomości e-mail. Microsoft jednocześnie uspokaja użytkowników, że będą mieli dalej możliwość kontaktować się ze znajomymi za pomocą konta Messenger, ale z poziomu komunikatora Skype.

Messenger w dniu 15 marca będzie działał tak jak do tej pory, z tą jedynie różnicą, że osoby zalogowane do usługi będą widziały komunikat proszący o przełączenie się na Skype. Gdy użytkownik kliknie na ten komunikat, Skype zostanie pobrany, a Messenger odinstalowany z systemu. Po 15 marca użytkownicy będą mogli jedynie zalogować się do usługi, ale jedyną możliwością będzie przełączenie się na Skype.

Powiadomienie o przejściu na komunikator Skype będzie jedynie pojawiać się na nowszych wersjach programu. Użytkownicy starszych wersji będą musieli zainstalować komunikator Skype ręcznie.

Skype jest komunikatorem o znacznie większych możliwościach. Oferuje swoim użytkownikom rozmowy w postaci czatu, rozmowy wideo oraz telefonię IP, a w wersjach płatnych grupowe rozmowy wideo. Dodatkowo Skype pracuje na wielu platformach, w tym również mobilnych. Komunikator jest dostępny dla komputerów PC, Mac, Linux, a także urządzeń IPhone, IPad, Android, Kindle Fire, a wkrótce również dla Windows Phone 8.

Microsoft wciąż pracuje nad rozwojem komunikatora Skype. Programiści z Redmond chcą zintegrować usługi Skype z z usługami SharePoint czy Office.

Transakcja zakupu komunikatora Skype przez Microsoft to moim zdaniem strzał w przysłowiową „dziesiątkę”. Zakupiono produkt praktycznie gotowy i dojrzały. 8,5 miliarda dolarów jakie Microsoft zapłacił nie zostało wyrzucone w błoto. Z drugiej strony widać jaką wartość ma technologia. W tym przypadku od pierwszego wydania wersji beta w roku 2003, wartość programu i rozwiązań w nim użytych wzrosły kilkukrotnie. Wystarczy wspomnieć, że w roku 2005, czyli 2 lata po pierwszej wersji beta, eBay przejął firmę Skype za 2,5 miliarda dolarów. Już wtedy widziano ogromny potencjał w Skype, ale dopiero Microsoft dostrzegł jak można go  wykorzystać choćby poprzez integracje usług.