Microsoft kończy ze wsparciem dla Windows 7 RTM

Logo systemu Windows 7

W dniu wczorajszym Microsoft przypomniał klientom, że pierwsze wydanie Windows 7 oznaczone jako RTM (Release to Manufacturing) od kwietnia tego roku już nie będzie wspierane. Dla przypomnienia Windows 7 RTM został udostępniony dla członków programów TechNet oraz Microsoft Developer Network (MSDN) w połowie 2009 roku.

Zakończenie wsparcia przewidziane jest na 9 kwietnia 2013 roku, czyli pokryje się z datą opublikowania kwietniowych biuletynów zabezpieczeń – cyklicznych poprawek dla produktów z rodziny Microsoft. Cała akcja jest zgodna z polityką firmy z Redmond i polega na zakończeniu wsparcia dla pierwszego wydania systemu 24 miesiące po wydaniu pierwszego Service Packa.

Brak wsparcia nie oznacza jednak, że Microsoft nie będzie dalej zajmował się systemem Windows 7 RTM. Do 2015 roku użytkownicy będą wciąż otrzymywać bezpłatne poprawki związane z bezpieczeństwem i łaty nie związane z bezpieczeństwem, a w latach 2015 – 2020 Microsoft będzie dostarczał jedynie poprawki bezpieczeństwa.

W sieci krążą również pogłoski o rezygnacji firmy Microsoft z wydawania pakietów Service Pack. Nie znane są jeszcze szczegóły, a sam Microsoft nie udziela żadnych informacji w tej kwestii. Wiadomo jednak, że wydawanie SP i wprowadzanie w ten sposób sporych zmian w działających systemach nie koniecznie musi być na rękę tak użytkownikom domowym jak i klientom korporacyjnym. Należałoby zróżnicować cykl poprawek dla użytkowników Home i Enterprise, aby każdy z użytkowników mógł do poprawek odpowiednio się przygotować. Z drugiej jednak strony użytkowników domowych instalujących poprawki świadomie jest znacznie mniej, niż tych którzy w pierwszej kolejności zapoznają się z informacjami na temat biuletynów, aby mieć pewność, że po aktualizacji system będzie działał z ich punktu widzenia poprawnie. I dlatego najczęściej największe konsekwencje instalacji dużych pakietów poprawek ponoszą użytkownicy domowi.

Generalnie Windows 7 to system, który można nazwać sukcesem firmy Microsoft. Według badań poczynionych przez Net Application, w styczniu system Windows 7  miał 48,5% udziału w rynku wszystkich komputerów z zainstalowanym systemem Windows.

One Reply to “Microsoft kończy ze wsparciem dla Windows 7 RTM”

  1. Pingback: secondary3

Comments are closed.