Microsoft wypuszcza na rynek Windows 8 do tabletów i innych urządzeń mobilnych (publikacja Jacka Kwaśnego)

Jakiś czas temu odezwał się do mnie Pan Jacek Kwaśny, który jest dość mocno związany z Sony Electronics. Pan Jacek Kwaśny interesuje się najnowszymi technologiami i prowadzi własne badania rynku w tej dziedzinie. Pan Jacek poprosił mnie o możliwość publikacji artykułu na łamach mojego bloga. W ramach odmiany i urozmaicenia zgodziłem się na to i oto poniżej możecie Państwo zapoznać się z tematem Windowsa 8 stworzonego z myślą o tabletach i innych urządzeniach mobilnych.

Życzę miłej lektury:

Microsoft wypuszcza na rynek Windows 8 do tabletów i innych urządzeń mobilnych.

Jak wynika z amerykańskich publikacji prasowych firma Microsoft ma dostarczać system Windows 8 producentom urządzeń latem tego roku, aby ich sprzedaż rozpoczęła się jesienią. W październiku urządzenia z Windows 8 wejdą z impetem na rynek.

Niektóre źródła podają, że Windows 8 będzie obsługiwany przez Intel 40 lub inne urządzenia oparte o szybkość x86. Niestety, tylko pięć urządzeń opartych o ARM z systemem Windows 8 jest spodziewanych w tym samym czasie. Wejście produktów z Windows 8 ma się odbyć jednakowo dla urządzeń x86 jak i ARM.

Jak się jednak okazuje Microsoft dementuje te pogłoski i nie potwierdza żadnej z dat. Obecnie, Windows 8 jest dostępny tylko w wersji beta do celów testowych. Pomimo wielu zaprzeczeń ze strony firmy Microsoft, wypuszczenie na rynek systemu Windows 8 RTM latem tego roku jest zbieżne z wcześniejszymi plotkami producentów elementów komputerowych. Czerwiec i lipiec były wskazywane jako czas ukazania się RTM’ów. Nie jest jeszcze pewne, które z procesorów będą obsługiwały Windows 8, ale w gronie faworytów wymienia się Clovertrail’a i Ivy Bridge marki Intel.

Jeżeli chodzi o sam system, to stanowi nieco radykalną zmianę w wizerunku ze względu na podwójny interfejs z klasycznym pulpitem oraz nowych, opartych o dotyk aplikacji Metro. Windows 8 jest próbą na ujednolicenie rozwoju rozwiązań dla pulpitu i przenośnych urządzeń OS. Obrana strategia jest przeciwieństwem innych rynkowych liderów takich jak Apple, którzy raczej oddzielają działanie i funkcjonalność pulpitu i mobilnych baz kodów. Jako ciekawostkę należy dodać, że Windows Phone OS ma ten sam wygląd interfejsu co aplikacje Metro, ale te póki co posiadają oddzielne szyfry oraz specyfikę działania.

Najnowszy system operacyjny Microsoft’u zaprojektowany został dla pecetów, komputerów przenośnych oraz oczywiście najnowszych tabletów, a wersja ARM ma dodatkowo wydłużyć żywotność i szybkość ładowania baterii tego typu urządzeń. Niektórzy analitycy spekulują, że dzięki adaptacji i dobrej reakcji ze strony konsumentów, Microsoft będzie mógł sprawnie przenieść system Windows 8 w środowisko korporacyjne. Niemniej jednak, jak ocenia część specjalistów, wiąże się z tym pewno ryzyko. Jeśli większość konsumentów wybierze alternatywne oprogramowanie, będzie to miało bardzo negatywny wpływ na wybór i aklimatyzację systemu Windows 8 w przestrzeni korporacyjnej.

 Dla wielu osób wybór pomiędzy platformami ARM i x86 może być przeszkodą ze względu na ich funkcjonalność. Jeżeli chodzi o urządzenia oparte o ARM’y, to będą mogły one obsługiwać tylko nowe aplikacje Metro dostępne do pobrania z internetowego sklepu Microsoft Windows. Nie będą jednak w stanie obsłużyć poprzednich i obecnych aplikacji. Z drugiej jednak strony urządzenia z x86, takie jak tablety, będą bardziej uniwersalne i kompatybilne z większą liczbą aplikacji. Będą mogły one uruchomić większość aplikacji, które dostępne były dla Windows 7, a także nowe aplikacje Metra.

 Trzeba będzie poczekać aż Microsoft wypozycjonuje x86 w stosunku do ARM i wprowadzi je na rynek. Bardzo ważne będzie również to, w jaki sposób urządzenia mobilne będą kompatybilne z oprogramowaniami. Niestety, na dobry początek, firma Microsoft funduje nam sporo zamieszania związanego z Windows 8.