Czy szukasz przeniesienia swojej strony internetowej do WordPressa lub myślisz o migracji istniejącej witryny WordPress do nowej domeny lub hosta?
WordPress to najpopularniejszy kreator stron internetowych zasilający ponad 43% wszystkich stron w internecie. To dlatego, że jest łatwy w użyciu i daje Ci kontrolę nad każdym aspektem Twojej strony.
W tym artykule pokażemy Ci, jak zmigrować Twój blog lub stronę internetową do WordPressa z niewielkim przestojem i bez utraty SEO. Pokażemy Ci również, jak przenieść swoją witrynę WordPress na nowy serwer lub domenę.
Dlaczego warto zmigrować swoją stronę internetową do WordPressa?
Małe firmy i osoby prywatne zakładają strony internetowe przez cały czas. Zdają sobie sprawę, że posiadanie bloga online lub strony internetowej ma znaczące korzyści, które pomagają im rozwijać swoją markę i utrzymywać kontakt z klientami.
Jednak wielu początkujących wybiera platformę blogową inną niż WordPress. Platformy te pomagają im szybko zacząć, ale gdy ich strony internetowe rosną, zaczynają napotykać ograniczenia.
Na przykład, mogą nie być w stanie zainstalować wtyczek, które dodają funkcje, których potrzebują, mogą być ograniczone opcje w dostosowywaniu wyglądu swojej witryny, lub platforma może stać się zbyt droga, gdy ich wymagania rosną.
Wierzymy, że self-hosted WordPress przewyższa wszystkie inne platformy blogowe i internetowe. Jest potężny, łatwy w użyciu, niedrogi i najbardziej elastyczny ze wszystkich dostępnych platform blogowych. Oto wszystkie powody, dla których powinieneś używać WordPressa.
Uwaga: Kiedy mówimy o self-hosted WordPress, mamy na myśli WordPress.org. Różni się to od WordPress.com, który jest usługą hostingową. Pokazujemy, jak zmigrować z WordPress.com do self-hosted WordPress na końcu tego artykułu.
Dobra wiadomość jest taka, że możesz zmigrować swojego bloga do WordPressa i zacząć korzystać z jego mocy i elastyczności.
Jak zmigrować swój blog do WordPressa samodzielnie
Migracja bloga nie jest tak prosta, jak tylko przeniesienie informacji z jednej platformy na drugą. Jednak jest to zdecydowanie coś, co musisz zrobić dobrze, w przeciwnym razie możesz stracić zawartość.
Istotne jest również, aby wybrać renomowaną firmę hostingową WordPress, która jest szybka i niezawodna. Na szczęście większość usług hostingowych zainstaluje dla Ciebie WordPressa automatycznie i bezpłatnie.
Musisz również upewnić się, że nie tracisz SEO, aby twoje posty zajmowały niższą pozycję w Google. Powinieneś również ustawić przyjazną dla SEO strukturę adresu URL dla swoich przyszłych postów.
Teraz nie chcesz, aby Twoi odwiedzający lub wyszukiwarki straciły swoje posty, ponieważ stare adresy URL przestają działać. Musisz zadbać o to, tworząc przekierowania.
Oprócz tych, może być kilka dodatkowych kroków, które musisz podjąć, aby zmigrować wszystko nad i poprawić swój blog.
To dużo do śledzenia, więc stworzyliśmy konkretne przewodniki krok po kroku, jak migrować z konkretnej platformy blogowej do WordPressa:
1. Migracja samodzielnie hostowanego WordPressa na nowy serwer lub domenę
Możesz już korzystać z samodzielnie hostowanej witryny WordPress i zdecydować się na jej migrację do nowej usługi hostingowej lub domeny. Na przykład, możesz zdecydować się na uaktualnienie do bardziej niezawodnej firmy hostingowej.
Będziesz musiał przenieść swoje pliki WordPress i bazy danych ze starego dostawcy do nowego. Jeśli nie jesteś ostrożny, to możesz stracić dane, lub wziąć swoją stronę w dół i stracić sprzedaż.
Dlatego też. stworzyliśmy tutorial krok po kroku, który pokazuje jak bezpiecznie zmigrować WordPressa na nowy hosting lub serwer bez przestojów.
Jeśli jednak przenosisz swoją stronę na nową nazwę domeny, to masz trochę więcej pracy. Byłoby to, gdybyś zmieniał adres URL swojej strony z, powiedzmy, johnsmith.com na smithconsultingservices.com.
W takim przypadku musisz po prostu postępować zgodnie z naszym szczegółowym przewodnikiem, jak łatwo przenieść WordPressa do nowej domeny.
Wskazówka: Niektórzy dostawcy usług hostingowych, tacy jak SiteGround, Hostinger, WP Engine i GreenGeeks, oferują bezpłatną usługę migracji dla użytkowników WPBeginner. Może nie być wymieniony na ich stronie internetowej, więc wszystko, co musisz zrobić, to zapytać.
2. Migracja z Bloggera do WordPressa
Blogger to darmowa usługa blogowa firmy Google. Oferuje szybki i łatwy sposób tworzenia bloga dla użytkowników nietechnicznych. Wszystko czego potrzebujesz to konto Google, aby rozpocząć darmowy blog na Bloggerze.
Jednak w miarę rozwoju witryny, będziesz ograniczony do podstawowych narzędzi blogowych i nie będzie w stanie dodać nowych funkcji. Nie ma też wielu sposobów na dostosowanie wyglądu bloga.
Z drugiej strony WordPress daje Ci pełną własność Twojej strony i pozwala na dodanie niezbędnych funkcji do rozwoju i monetyzacji Twojego bloga. Stworzyliśmy szczegółowe porównanie side-by-side WordPress vs Blogger.
Dobrą wiadomością jest to, że WordPress jest skonfigurowany do natywnego importowania postów z Bloggera. Będziesz jednak musiał dokładnie przestrzegać naszych instrukcji, w przeciwnym razie adresy URL Twojego nowego bloga mogą się nie zgadzać.
Jeśli masz darmowe konto na Bloggerze, to będziesz miał adres strony, który wygląda jak myblog.blogspot.com. W takim przypadku powinieneś zastosować się do naszego przewodnika, jak przejść z Bloggera na WordPressa bez utraty rankingów Google.
Jednak Blogger pozwala również użytkownikom na podłączenie niestandardowych nazw domen do swoich blogów, takich jak myblog.com. Jeśli masz blog Bloggera z niestandardową domeną, wtedy będziesz musiał postępować zgodnie z naszym przewodnikiem o tym, jak przenieść blog Bloggera z niestandardową domeną do WordPressa.
3. Migracja z Ghosta do WordPressa
Ghost to minimalistyczna platforma blogowa z funkcjami całkowicie skoncentrowanymi na pisaniu postów na blogu. Jest dostępny jako platforma hostowana, a także jako oprogramowanie, które można zainstalować, choć wielu użytkowników uważa, że instalacja jest trudna.
Chociaż uproszczony interfejs użytkownika może być dobrą rzeczą, oznacza to również, że opcje dostosowywania funkcji i wyglądu Ghosta są bardzo ograniczone. Może to być frustrujące.
Z drugiej strony, WordPress pozwala na dostosowanie witryny poprzez instalację wtyczek i motywów. Jest też znacznie łatwiejszy do samodzielnej instalacji. Możesz dowiedzieć się więcej o różnicach między tymi platformami w naszym porównaniu Ghost vs. WordPress.
Niestety, migracja z Ghosta jest trudna, ponieważ domyślny plik eksportu Ghosta nie używa formatu obsługiwanego przez WordPressa. Postanowiliśmy więc naprawić ten problem i stworzyliśmy narzędzie Ghost to WordPress Importer.
Jak wykorzystać to darmowe narzędzie do migracji bloga pokazujemy w naszym poradniku jak poprawnie przejść z Ghosta na WordPressa.
4. Migracja z GoDaddy Website Builder do WordPressa
GoDaddy jest jedną z największych firm hostingowych i domenowych na świecie. Aby pomóc ich wielu użytkownikom zacząć budować swoją stronę internetową, oferują podstawowe narzędzie do tworzenia stron internetowych o nazwie GoDaddy Website Builder.
Wielu użytkowników wybrać this narzędzie, ponieważ jest to wygodny sposób na rozpoczęcie pracy. Brakuje mu jednak wielu kluczowych funkcji potężniejszych platform blogowych, o czym można się przekonać w naszym szczegółowym porównaniu GoDaddy Website Builder vs WordPress.
Oznacza to, że użytkownicy szybko zdadzą sobie sprawę z jego wielu ograniczeń i będą chcieli przenieść swoją stronę na bardziej elastyczną i potężną platformę, taką jak WordPress.
Niestety, nie ma narzędzia eksportowego, aby przenieść swoją witrynę z GoDaddy Website Builder do WordPressa. Oznacza to, że proces będzie czasochłonny i będzie miał wiele ręcznych kroków, co sprawia, że łatwo jest popełnić błąd.
Każdy krok znajdziesz jasno wyjaśniony w naszym przewodniku, jak przenieść witrynę GoDaddy Website Builder do WordPressa.
5. Migracja z Gumroad do WordPressa
Gumroad to popularna platforma eCommerce, która pozwala użytkownikom sprzedawać towary cyfrowe online, takie jak gry, muzyka, kursy i filmy. Jednak wielu użytkowników chce odłączyć się od platformy, ponieważ podnieśli swoje opłaty do 10% dla każdej transakcji.
Opłata ta nie obejmuje przetwarzania kart kredytowych ani opłat PayPal. Plus, dodatkowe 10% opłata jest pobierana, jeśli produkt jest sprzedawany za pośrednictwem funkcji „Gumroad Discover” lub ich „Global Affiliates” program. To jest dużo opłat.
Z drugiej strony, WordPress jest darmowy i nie pobiera żadnych opłat za sprzedawane przedmioty. W przeciwieństwie do Gumroad, pozwala również na sprzedaż towarów fizycznych i możesz użyć dowolnej bramki płatności i swobodnie promować swoją stronę.
Możesz łatwo zainstalować wtyczkę taką jak Easy Digital Downloads, aby WordPress stał się idealną platformą do sprzedaży towarów cyfrowych. Współpracujemy nawet z SiteGround, a oni oferują specjalny hosting EDD dla naszych czytelników.
Możesz nauczyć się, jak to zrobić w około 30 minut, postępując zgodnie z naszym przewodnikiem, jak przejść z Gumroad na WordPress.
6. Migracja z Joomla do WordPress
Joomla to dobry system zarządzania treścią, który ma wiele wspólnego z WordPressem. Na przykład, oba są oprogramowaniem open-source napisanym w języku programowania PHP i wykorzystują bazę danych MySQL.
Mają też podobne wymagania, co oznacza, że nie będziesz musiał zmieniać firmy hostingowej.
Jednak Joomla jest bardziej skomplikowana w użyciu. Nie jest również tak potężny lub elastyczny jak WordPress, ponieważ istnieje mniej rozszerzeń i projektów dostępnych dla Ciebie.
Z drugiej strony, WordPress jest łatwiejszy w użyciu i oferuje mnóstwo rozszerzeń i wyborów projektowych. Zobacz nasze porównanie Joomla vs WordPress, aby uzyskać więcej szczegółów.
Na szczęście istnieje wtyczka, której możesz użyć, aby łatwo zaimportować zawartość Joomla do WordPressa. Starannie przeprowadzimy Cię przez każdy krok, którego potrzebujesz w naszym przewodniku, jak łatwo przenieść witrynę z Joomla do WordPressa.
7. Migracja z Medium do WordPressa
Medium to dobra platforma blogowa dla nowych pisarzy. Pozwala na publikowanie postów z bardzo małą konfiguracją. Ale ponieważ nie jesteś właścicielem platformy, treści od innych autorów często są wyświetlane poniżej twojej własnej historii.
Platforma jest dość ograniczona w porównaniu do WordPressa. Kiedy przełączysz się z Medium na WordPress, będziesz właścicielem własnego bloga i możesz dodać wszystkie funkcje, których potrzebujesz, używając wtyczek.
Wystarczy postępować zgodnie z naszym kompletnym przewodnikiem krok po kroku, który pomoże Ci prawidłowo przenieść wszystkie treści z Medium na WordPress.
Możesz zachować wygląd swojego starego bloga poprzez instalacja motywu w stylu Medium lub przejdź do nowego projektu bloga przy użyciu jednego z najlepszych i najpopularniejszych motywów WordPress.
8. Migracja z Shopify do WordPressa
Shopify to rozwiązanie eCommerce typu all-in-one, które ułatwia tworzenie sklepu internetowego, przyjmowanie płatności i zarządzanie zapasami, a wszystko to z poziomu jednej platformy.
Nie musisz się martwić o techniczne aspekty zarządzania witryną eCommerce, ale wiąże się to z nieco wyższymi kosztami i ograniczoną kontrolą nad witryną.
Z drugiej strony, możesz przekształcić WordPressa w w pełni funkcjonalny sklep internetowy, instalując wtyczkę WooCommerce i dostosować każdy aspekt swojego sklepu. Możesz porównać różnice między platformami w naszym porównaniu Shopify vs WooCommerce.
Niestety, migracja z Shopify jest trudna, ponieważ nie zapewnia łatwego sposobu na eksport danych do formatu obsługiwanego przez WordPress. Zbudowaliśmy więc łatwe narzędzie do importu, aby pomóc Ci wykonać migrację Shopify do WooCommerce za darmo.
Przeprowadzamy Cię przez cały proces migracji krok po kroku w naszym przewodniku, jak prawidłowo przejść z Shopify do WooCommerce.
9. Migracja ze Squarespace do WordPressa
Squarespace to usługa budowania stron internetowych, która skupia się na właścicielach małych firm. Pozwala na tworzenie pięknych stron internetowych za pomocą łatwych narzędzi typu „przeciągnij i upuść”.
Jednak w porównaniu z WordPressem kosztuje więcej i oferuje mniejszy zakres projektowania i elastyczności. I choć oferuje ograniczony zestaw rozszerzeń i integracji, nie dorównują one mocy i szerokości ekosystemu wtyczek WordPress.
Niestety, trudno jest migrować z Squarespace, ponieważ oferuje ograniczoną funkcjonalność eksportu. W zależności od tego, jakie treści masz w swojej witrynie, może być konieczne ręczne skopiowanie i wklejenie niektórych treści z witryny Squarespace.
W naszym przewodniku o tym, jak prawidłowo przenieść się ze Squarespace do WordPressa, wyraźnie wymieniamy treści, które mogą być automatycznie eksportowane, oraz treści, które będziesz musiał przenieść ręcznie, aby pomyślnie zmigrować swoją witrynę.
10. Migracja z Tumblr do WordPressa
Tumblr jest nieco inny niż inne platformy blogowe. Jest to platforma mikroblogowa z funkcjami społecznościowymi, takimi jak śledzenie innych blogów, reblogowanie i wbudowane narzędzia do udostępniania.
Platforma jest łatwa w użyciu i pochodzi z własnej publiczności. Jako narzędzie do mikroblogowania, Tumblr ułatwia szybkie blogowanie filmów, GIF-ów, obrazów i formatów audio.
Jednak w przeciwieństwie do WordPressa, funkcje Tumblra są ograniczone i nie można ich rozszerzyć. Aby dowiedzieć się więcej o WordPressie i tym, co możesz z nim zrobić, zobacz naszą pełną recenzję WordPressa z plusami i minusami.
Jeśli myślisz o migracji z Tumblra do WordPressa, to ucieszy Cię wiadomość, że WordPress może natywnie importować Twoje posty z Tumblra.
Jednak w migrację strony internetowej zaangażowanych jest wiele, a wszystkie kroki znajdziesz w naszym kompleksowym przewodniku, jak prawidłowo przenieść swój blog z Tumblra do WordPressa.
11. Migracja z Weebly do WordPressa
Weebly to znana platforma do budowania stron internetowych należąca do platformy płatniczej Square. Oferuje łatwe w użyciu narzędzia do budowania stron internetowych dla stron biznesowych i sklepów eCommerce wraz z bezpłatnymi szablonami blogów, które można dodać do swojej witryny.
Jednak, że bezpłatny plan ma ograniczone funkcje i zespółszerokość, a uaktualnienie do płatnej subskrypcji jest drogie w porównaniu do najlepszych witryn blogowych. Poza tym funkcje Weebly w zakresie blogowania i SEO nie są po prostu tak potężne, jak inne platformy blogowe.
Natomiast WordPress może być hostowany na dowolnym serwerze i ma wszystkie funkcje, o których możesz marzyć, takie jak sklepy internetowe, formularze kontaktowe, galerie, portfolia, SEO i inne. Kiedy porównasz Weebly vs WordPress, możesz zacząć myśleć o przełączeniu.
Migracja zajmie około godziny, a warto. Nie martw się, pomogliśmy setkom osób przełączyć się dzięki wskazówkom krok po kroku w naszym przewodniku, jak prawidłowo przejść z Weebly do WordPress.
12. Migracja z Wix do WordPress
Wix to popularna platforma hostingowa, która pozwala szybko tworzyć proste witryny za pomocą kreatora witryn typu „przeciągnij i upuść”. Możesz dodać blog używając aplikacji Wix Blog.
Jednakże, kiedy porównasz Wix vs WordPress zobaczysz, że Wix ma niewiarygodnie ograniczone opcje i dodawanie dodatkowych funkcji może stać się dość kosztowne.
Dla wszystkich, oprócz najprostszych witryn, WordPress jest zdecydowanie lepszym wyborem, ponieważ posiada znacznie większy zakres motywów i układów, jak również ogromny wybór wtyczek, które dodają nowe funkcje do twojej witryny.
Niestety, Wix sprawia, że dość trudno jest przenieść twoją zawartość, ale po przejrzeniu różnych sposobów na przejście z Wix do WordPressa, uważamy, że najłatwiejszą metodą jest importowanie postów z twojego bloga poprzez RSS.
Pokazujemy ci jak to zrobić krok po kroku w naszym przewodniku jak prawidłowo przejść z Wix na WordPress. Na przeciętnym blogu Wix, migracja zajmuje około godziny.
13. Migracja z WordPress.com do samodzielnie hostowanego WordPressa
WordPress.com to usługa hostingu bloga oferowana przez Automattic, firmę stworzoną przez współzałożyciela WordPress.org, Matta Mullenwega. Podstawowy hosting bloga jest bezpłatny i możesz zakupić dodatkowe opcje, takie jak niestandardowa nazwa domeny, dodatkowa pamięć masowa i usługi premium.
To przemawia do nowych użytkowników, ponieważ nie jest wymagana żadna konfiguracja. Jednak w porównaniu z samodzielnie hostowaną witryną WordPress, istnieją ograniczone opcje rozszerzania bloga. Na przykład nie możesz używać niestandardowych motywów i wtyczek do dostosowywania swojego bloga.
Możesz dowiedzieć się więcej, przeglądając nasz wykres porównawczy na temat WordPress.com vs WordPress.org.
Jeśli jesteś gotowy, aby przenieść się z WordPress.com do samodzielnie hostowanego bloga WordPress, to zobacz nasz przewodnik, jak prawidłowo przenieść swój blog z WordPress.com do WordPress.org. Upewnij się, że dokładnie wykonujesz nasze kroki, aby nie stracić danych, odwiedzających lub SEO.
Po migracji do samodzielnie prowadzonego bloga WordPress, może się okazać, że brakuje Ci niektórych funkcji, którymi cieszyłeś się na WordPress.com. Nie martw się, możesz łatwo dodać te funkcje, postępując zgodnie z naszym przewodnikiem, jak uzyskać funkcje WordPress.com na samodzielnie hostowanych blogach WordPress.