Mozilla kończy wsparcie dla Windows XP i Vista

Logo FirefoxMozilla za pośrednictwem swojego bloga poinformowała, że planuje w przyszłym roku wstrzymać wszystkie aktualizacje bezpieczeństwa przeglądarki Firefox dla komputerów pracujących pod systemem Windows XP i Windows Vista.

Mozilla podaje jako powód konieczność zapewnienia użytkownikom przeglądarki Firefox maksymalnego bezpieczeństwa, a na nieaktualizowanych systemach ciężko to założenie spełnić. W ramach przypomnienia, Microsoft zakończył wsparcie dla Windows XP i Windows Vista w kwietniu 2014 i od tego nie były wydawane żadne poprawki bezpieczeństwa dla tych systemów.

Pod koniec 2016 roku Mozilla przeniosła użytkowników Firefoxa z zainstalowanymi systemami Windows XP i Windows Vista do gałęzi rozszerzonego wsparcia ESR (Extended Support Release). Spowodowało to tyle, że użytkownicy starych systemów otrzymywali poprawki zabezpieczeń co 6 tygodni, ale nie otrzymywali nowych funkcji i udoskonaleń.

Ostatnią wersją z nowymi poprawkami bezpieczeństwa będzie Firefox w wersji ESR 52, której wydanie jest planowane na 1 maja 2018. Kolejna aktualizacja planowana jest na 26 czerwiec 2018, ale już bez wersji ESR pracującej na systemach Windows XP i Windows Vista.

Według analityków z firmy Net Application we wrześniu 2017 system Windows XP obsługiwał około 5,7%, a Windows Vista około 0,4% komputerów na świecie. Widać więc, że problem dotknie niewielkiej ilości użytkowników.

Firefox był jedną z ostatnich przeglądarek wspierających systemy Windows XP i Windows Vista. Sam Microsoft zaprzestał wsparcia swojej przeglądarki w Windows XP w roku 2014 w marcu 2017 dla Windows Vista.

Mozilla zachęca do aktualizacji swoich systemów operacyjnych do wersji wspieranych przez Microsoft.