Mozilla kończy ze wsparciem Windowsa 2000 i XP

Mozilla w piątek ogłosiła, że 12 wersja przeglądarki Firefox nie będzie wpierana przez systemy operacyjne Windows XP RTM (Release to Manufacturing), Windows XP SP1 oraz Windows 2000. Minimalnymi wymaganiami dla Firefoksa 13 będzie Windows Xp SP2.

Ograniczenie obsługiwanych systemów ze stajni Microsoftu ma za zadanie znacznie polepszyć wydajność flagowego produktu Mozilli. Sama decyzja nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ rozmowy na temat porzycenia wsparcia dla starczych systemów Windows ciągnęły się już od 3 lat.

Koniecznieczność wsparcia starszych systemów wymuszała na programistach Mozilli nieużywanie nowych funkcji kompilatora co poskutkowało opóźnieniem we wprowadzaniu rewolucyjnych funkcji. Przykładem może być opóźnienie wprowadzenia protokołu SPDY. Mozilla wzywa użytkowników do aktualizacji swoich systemów przynajmniej do wersji Windows XP SP3.

Asa Dotzler na blogu namawia użytkowników systemu Windows 2000, którzy nie mogą zaktualizować swoich systemów do nowszych wersji, do spojrzenia w stronę konkurencyjnych przeglądarek.

Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows 2000 i po prostu nie możesz zaktualizować swojego komputera do nowocześniejszych wersji systemu Windows, na pewno dobrzy ludzie z Opery chętnie Co pomogą”

Opera faktycznie działa poprawnie na Windows 2000, ale jej producenci również zalecają Windowsa XP lub nowszego. Google Chrome w tym momencie nie jest już alternatywą w tej sytuacji, ponieważ dolna granica również kończy się na systemie Windows XP SP2.

Również w piątek Mozilla powtórzyła informację o zakończeniu wsparcia dla Firefoksa z gałęzi 3.6, a co za tym idzie wersja 3.6.28 wydana 13 marca jest już ostatnią. Deweloperzy mają czas jedynie do 24 kwietnia na zgłaszanie poprawek związanych tylko i wyłącznie z bezpieczeństwem i stabilnością przeglądarki z gałęzi 3.6. Po tym czasie Firefox 3.6 nie będzie już w żadnym stopniu wspierany, a jedynym wyjściem jest jego uaktualnienie do najnowszej wersji, lub zainstalowanie wersji ESR (o przedłużonym czasie wsparcia), która jest wspierana przez kolejne 54 tygodnie. Pierwsze wydanie ESR bazuje na Firefoksie 10.