Mozilla wraz z aktywistawi walczy o uwolnienie dewelopera uwięzionego w Syrii

Mozilla Foundation oraz mniej lub bardziej znane grupy aktywistów (między innymi Electronic Frontier Foundation) wezwali rząd syryjski do uwolnienia dewelopera open source Bassela Khartabil, zatrzymanego 15 marca podczas fali aresztowań przeprowadzonych w Damaszku. Całą kampania na rzecz uwolnienia Bassela jest prowadzona online, na zasadzie zbierania podpisów pod petycją o uwolnienie. Kampania #FREEBASSEL domaga się natychmiastowej informacji dotyczącej aresztowania programisty, stanu jego zdrowia oraz stanu psychicznego.

Bassel Khartabil ma 31 lat i ma pochodzenie palestyńsko – syryjskie. Jest bardzo dobrze znany społeczności internetowej jako współtwórca takich projektów jak Creative Commons, Mozilla Firefox czy Wikipedia. Ostatnimi czasy poświęcił się pracy nad projektem Aiki Framework – systemem zarządzania treścią.

Bassel wykonał ogromną pracę na rzecz promowania otwartych technologii oraz wolnego i otwartego oprogramowania komputerowego.

Akcja ruszyła na największych portalach społecznościowych, a wśród nich jest Twitter (z tagiem #freebassel) oraz Facebook. Zachęcam do przyłączenia się do akcji, bowiem cel jest szczytny. Kto wie, może w ten sposób wpłyniemy na decyzję reżimu, ale przede wszystkim pokażemy rządzącym w Syrii, że światu nie są obojętne losy jednostki.