Naukowcy MIT zbudowali chip, który da Ci zastrzyk

Logo MIT16 lutego na łamach Science Translational Medicine opublikowano informację o pierwszej udanej próbie zbudowania układu, który po implantacji w ciele człowieka, jest wstanie dostarczyć zdalnie odpowiednią ilość leku w zależności od potrzeb. Profesorowie MIT, Robert Langer oraz Michael Cima rozpoczeli pracę nad tym rozwiązaniem 15 lat temu. W pracach uczestniczyli również naukowcy z MicroCHIPS Inc.

W ostatnim cyklu badań, które finansowała i nadzorowała wspomniana już wcześniej firma MicroCHIPS Inc., naukowcy wykorzystali programowalne implanty do podania leku na osteoporozę. W badaniu uczestniczyło 7 kobiet w wieku od 65 do 70 lat. Badanie polegało na dostarczeniu dawek leku, które wielkością były zbliżone do tradycyjnych zastrzyków, a w jego przebiegu nie wskazano żadnych skutków ubocznych. Chipy były wszczepione w ciało pacjenta w gabinecie lekarskim przy znieczuleniu miejscowym i pozostały w organizmach pacjentów przez 4 miesiące.

Badania poczynione przez naukowców wskazały, że efekt podawania leków przez mikroukład wszczepiony w ciało pacjenta, był podobny do tego, jaki się uzyskuje przy standardowych zastrzykach z leku o nazwie teryparatyd, ze wskazaniem na mikroukład, ponieważ dawki leku przez niego podawane odznaczały się znacznie mniejszym wahaniami.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania  jest fakt, że układy te są w pełni programowalne, więc można w pamięci microchipa zapisać harmonogram podawania leku, przez co pacjent nie będzie już musiał pamiętać o lekarstwach, od których często zależy jego życie. Ponadto nowatorskie układy mogą wyzwalać odpowiednią dawkę leku za pośrednictwem drogi radiowej, z wykorzystaniem specjalnej częstotliwości o nazwie MICS (z ang. Medical Implant Communication Service). Aktualnie MISC działa jedynie na odległość kilku centymetrów, ale naukowcy pracują nad zwiększeniem tego zakresu.

Dalszym etapem prac nad rewolucyjną technologią, ma być opracowanie układu, który przechowuje setki dawek leku, ponieważ w tej chwili microchip przenosi jedynie 20 dawek teryparatydu. W dalszych planach jest połączenie układu z czujnikiem glukozy. W przyszłości może powstać układ czujników oraz microchipów, który same mogą same zadecydować o odpowiednim leczeniu farmakologicznym, w zależności od stanu zdrowia pacjenta.

Już teraz spora część środowiska mówi o ogromnej rewolucji, jaka może przyjść, gdy układ stworzony przez naukowców MIT upowszechni się.

Osobiście uważam, że wszczepianie w organizm takich układów na wszelki wypadek, tak aby on sam decydował co mi jest i jakie leki są mi potrzebne nie jest dobrym rozwiązaniem, ale w przypadku chorób przewlekłych, które wymagają ciągłej kuracji lekami, to rozwiązanie może okazać się zbawienne dla samych pacjentów. O ile ich życie może być łatwiejsze, gdy nie będą musieli pamiętać o dawkowaniu lekarstw, ponieważ zrobi za nich to mikroukład wszczepiony pod skórą.