Oracle jednak robi porządki w przejętym Sun Microsystems

Oracle postanowił zrobić porządki – według niektórych kosmetyczne – w pracach nad oprogramowaniem, do tej pory rozwijanym pod sztandarem Sun Microsystems. Na pierwszy ogień poszła chmura obliczeniowa Suna, w skład której wchodzą aplikacje Sun Cloud Storage Service i Sun Cloud Computer Service. Można się domyślać, że jedną z przesłanek, która zadecydowała o zamknięciu prac nad tym projektem była ogólna niechęć Larry’ego Ellisona do rozwiązań opartych na cloud computing.

Kolejny projekt, nad którym prace zostały zamknięte to Kenai, które było platformą dla deweloperów dostarczającą społeczności funkcje pozwalające na wspólną pracę nad aplikacjami. Przedstawiciele Oracle uspokajają jednak mówiąc, że Kenai nie umarło całkowicie i jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości, po wprowadzeniu zmian zostanie wskrzeszone do życia.

Zmiany również nie ominą środowiska deweloperskiego NetBeans, nad którym prace mają być prowadzone tak, żeby nie zagrażały pozycji JDeveloper. W wyniku zmian, środowisko NetBeans ma stać się najlepszym narzędziem dla Java Standard Edition, języków skryptowych i Solarisa, a JDeveloper ma służyć budowaniu aplikacji klasy Enterprise.

Glassfish stanie się serwerem aplikacyjnym dostarczającym aplikacji w oddziałach, zaś za kluczowe aplikacje odpowiadać będzie komercyjny serwer WebLogic.

Kolejne zmiany dotkną maszyny wirtualnej Javy o nazwie HotSpot, która stanie się częścią maszyny wirtualnej JRockit. Również prace nad Java CAPS oraz OpenESB zostaną ograniczone do wsparcia dla obecnych klientów. Dla nowych klientów Oracle przewidział oprogramowanie swojej produkcji.

Cieszyć może to, że Oracle nie zamierza zawiesić prac nad JavaFX. Bazodanowy gigant zamierza zrobić z JavaFX godnego konkurenta dla aplikacji Adobe Flash i Microsoft Silverlight. Pierwsze kroki mają prowadzić do standaryzacji, która pozwoli na prowadzenie prac w JDeveloper Application Development Framework.

Co przyniosą ze sobą te spore zmiany? Ja wciąż jestem dobrej myśli i uważam, że spora część projektów rozwijanych do tej pory pod marką Sun Microsystems może na połączeniu sił zyskać.

2 Replies to “Oracle jednak robi porządki w przejętym Sun Microsystems”

  1. chodzi o niechęć spowodowaną całym tym zamieszaniem wywołanym wokół cloud computing, podczas, gdy to co duża część nazywa nowym modelem przetwarzania danych (mail, czytniki, dokumenty) już istniało, tylko teraz zrobiła się na to moda.
    Larry Ellison pyta: „Czym do cholery jest cloud computing?” jednocześnie odpowiadając na to pytanie w wypowiedzi, do której link zamieszczam poniżej:

    http://www.youtube.com/watch?v=0FacYAI6DY0&feature=related

Comments are closed.