Panele słoneczne z bakterii? Naukowcy są na dobrej drodze

Grafika - bakteria E.coliBiofilm to wyższa szkoła jazdy w dziedzinie nanotechnologii i najnowszych badań naukowych. Wikipedia w tym temacie choć trochę nas oświeca co to jest właściwie.

Naukowcą z MIT udało się stworzyć biofilm, który łączy komórki bakteryjne z materiałami nieożywionymi, np. z nanocząsteczkami złota, które przewodzą prąd oraz emitują światło. Naukowcy z nadzieją patrzą w przyszłość twierdząc, że taka materia, która swoją strukturą przypomina płytkę nazębną, może posłużyć do wytwarzania fotowoltanicznych paneli słonecznych lub „czujników biologicznych” które będą wykrywać toksyny w organizmie.

W początkowych eksperymentach naukowcy wykorzystali bakterie E.coli, ponieważ zawarte w niej łańcuchy białkowe pomagały łączyć się bakteriom z materiałem nieorganicznym. Do modyfikacji i niejako zmuszenia bakterii do łączenia się z nanocząsteczki złota wykorzystywane były peptydy.

Zaangażowanie bakterii w produkcję biofilmu powoduje również, że taki materiał może uzyskać zdolności do zmiany struktury w zależności od warunków panujących w otoczeniu. Biorąc pod uwagę, że mówimy tutaj o połączeniu materiału żywego ze związkami przewodzącymi prąd na poziomie nanocząstek, to możemy być pewni, że w przyszłości będziemy mieli do czynienia z materiałami półprzewodnikowymi dostosowującymi się do aktualnych potrzeb.