Uwaga na fałszywe maile z Microsoftu namawiające do aktualizacji systemu

wirusPo sieci zaczęły krążyć maile nawołujące do zainstalowania krytycznej łatki zabezpieczeń dla systemu Windows XP. Za wszystkim stoją cyberprzestępcy, którzy tak skonstruowali wiadomość, że wygląda ona na korespondencję wysłaną przez ekspertów komputerowych i producentów oprogramowania. Wiadomość zatytułowana: „Critical Update for Windows Xp SP3” miała podmienioną ikonkę pliku w taki sposób, aby użytkownik myślał, że otwiera folder, co dla sporej grupy użytkowników wydało się bezpieczne. Po kliknięciu na ikonę folderu na dysku komputera instaluje się Trojan.Generic.171369, który następnie maskuje się na dysku komputera pod różnymi nazwami plików systemowych, rozsyła fałszywe wiadomości dalej w sieć za pośrednictwem zewnętrznego serwera SMTP, a także integruje się z autostartem sytemu Windows wyłączając edytor rejestru oraz Menadżera Zadań.

Tego typu fałszywe wiadomości to swego rodzaju nowość. Specjaliści z G Data twierdzą, że jest pierwszy raz, gdy cyberprzestępcy dla zmniejszenia czujności użytkownika atakowanego komputera podmieniają ikony dla pliku, który jest zainfekowany i namawiają do otwarcia folderu.

Przypominam, że Microsoft nigdy nie wysyłał wiadomości do swoich użytkowników z prośbą o aktualizacje systemu. Jedynym kanałem, w którym są udostępniane aktualizacje dla systemu Windows i innych produktów Microsoftu jest Windows Update i Microsoft Update.

Please follow and like us: