Wersja beta Flash Playera z sanboxem dla Firefoksa wydana

Adobe udostępnił w kanale beta wersję platformy Flash z zaimplementowanym mechanizmem sandbox dla przeglądarki Firefox. To kolejny krok w drodze do pełnej izolacji procesów oprogramowania Adobe od produktów, które korzystają z tej technologii oraz spełnienie obietnicy danej użytkownikom przy okazji wydania stabilnego Flasha z sanboxem dla przeglądarki Google Chrome, które miało miejsce rok temu. Dla przypomnienia, mechanizm sandbox działa w oparciu o bardzo niską integralność z głównym programem, a sam proces ma bardzo mocno ograniczone uprawnienia do reszty systemu. Izolacja procesu od systemu operacyjnego skutkuje zminimalizowaniem szansy na skuteczny atak za pomocą exploita. Dowodem na skuteczność mechanizmu „piaskownicy” jest fakt, iż przeglądarka Google Chrome nigdy nie stała się ofiarą udanego ataku z wykorzystaniem oprogramowania Flash.

Do tej pory Adobe zaimplementowało mechanizm sandbox w oprogramowaniu Adobe Reader X, oraz platformie Flash dla przeglądarki Google Chrome. Wersja beta przeznaczona dla Firefoksa działa na systemach operacyjnych Windows Vista oraz Windows 7.

Przedstawiciele firmy Adobe zdają sobie sprawę, że droga jaką mają przed sobą nie kończy się na dwóch przeglądarkach. Docelowo w planach jest wydanie Flasha z sandboxem na wszystkie popularne przeglądarki. Dzięki temu producenci Adoba liczą na zmniejszenie zainteresowania hakerów swoimi produktami. W tym momencie już trwają pracę nad sandboxem dla Internet Explorera, ale ze względu na zupełnie inną architekturę oprogramowania związana z wykorzystaniem ActiveX, proces wydłuża się w czasie.

Wersja finalna Flasha z sandboxem dla przeglądarki Firefox powinna pojawić się jeszcze w tym roku.