Windows XP już nie wspierany – R.I.P

windows-xp14 kwietnia Microsoft oficjalnie zakończył darmowe wsparcie dla systemu Windows XP. Od tego dnia użytkownicy, którzy nie wykupili przedłużonego wsparcia (a musieli to zrobić minimum 90 dni przed końcem wsparcia podstawowego) będą mogli jedynie liczyć na poprawki dotyczące bezpieczeństwa systemu. Wszelkie poprawki usprawniające korzystanie z systemu będą dostępne do 8 kwietnia 2014 roku tylko dla użytkowników, którzy zapłacili za przedłużony okres wsparcia. Poprawki bezpieczeństwa będą wydawane do 4 sierpnia 2014 roku. Okres wsparcia dla Windows XP oznaczonego jako Embedded trwa nadal, ale jest to mało pocieszająca informacja.

Problemem jest fakt, że system Windows XP jest wciąż najpopularniejszym systemem, który wciąż jest sprzedawany wraz z zestawami komputerowymi w w sklepach. Można powiedzieć, że w takim wypadku kupujemy system bez podstawowego wsparcia, za który jednak mimo wszystko płacimy.

Wraz z końcem wsparcia dla Windows XP, Microsoft informuje, że wsparcie dla pakietu biurowego Office 2003 oraz dla Windows Server 2003 Service Pack 1 również się kończy. W przypadku tego ostatniego Microsoft zaleca instalację pakietu SP2.

Należy wspomnieć, że Microsoft tak przedłużył okres wsparcia dla Windows XP o 2 lata, bo normalnie polityka giganta z Redmond przewiduje jedynie pięcioletni okres wsparcia. W obliczu zbliżającej się wielkimi krokami premiery nowego systemu ze stajni Microsoftu widać, że korporacja szykuje sobie już grunt pod jak najlepsze wyniki sprzedaży nowego systemu, licząc na użytkowników, którzy do tej pory pracowali na Windows XP.

Ja sam planuje upgrade do Windows 7 z nadzieją na wykorzystanie dobrodziejstwa 64 bitów. Kto wie, może wcześniej skuszę się na Vistę:-)