Windows XP nie doczeka się kolejnego SP

windows-xp17 września 2009 na łamach softpedia.com (tekst w języku angielskim) pojawił się komunikat informujący o decyzji w sprawie nie wydawania kolejnego Service Packa dla systemu Windows XP i Windows Server 2003. Autor tekstu rozmawiał z przedstawicielem Microsoftu, który potwierdził tą informację:

Microsoft nie planuje obecnie żadnych dodatkowych Service Packów dla systemu Windows XP. Możemy również potwierdzić, że nie są planowane Service Packi dla systemu Windows Server 2003.

Również osoba pracująca nad najnowszym systemem ze stajni Microsoftu potwierdziła na początku tego roku, że nie są prowadzone żadne prace zmierzające do wydania kolejnego Service Packa dla systemu Windows XP czy Windows Server 2003.

Jak widać wraz ze zbliżającą się premierą Windowsa 7, Microsoft ogranicza prace nad wysłużonymi już systemami. Nie tak dawno gigant z Redmond potwierdził informację o niezałataniu luk w zabezpieczeniach związanych ze stosem IP, które swoją specyfiką wymagałyby przebudowania znacznej części architektury systemu. Jednocześnie Microsoft zapewnia, że do końca trwania okresu wsparcia dla systemu Windows XP i Server 2003, będą wydawane mniejsze poprawki, jednak na Service Pack nie ma ci liczyć.

Można się jedynie domyślać, że jednym z powodów, dla których prace nad wysłużonymi systemami zostają okrojone do niezbędnego minimum, jest próba przekonania użytkowników do zmiany systemów na dużo bardziej zaawansowaną technologicznie Vistę lub „Siódemkę”.

Please follow and like us: