WordPress 3.6 aka Oscar ujrzał światło dzienne

Screen Twenty ThirteenOkres urlopowy w pełni i mało kto myśli o byciu na bieżąco z aktualizacjami chociażby silników platform blogowych opartych o WordPress. Tym czasem 1 sierpnia Matt Mullenweg udostępnił światu najnowszą wersję platformy WordPress oznaczoną numerem 3.6. Nowa wersja nosi nazwę Oscar na cześć kanadyjskiego pianisty jazzowego  – Oscara Petersona.

Nowa wersja platformy wprowadza kilka znaczących zmian. Przebudowany przede wszystkim system rewizji teraz pozwala śledzić zmiany praktycznie już od napisania pierwszego słowa, a zmiany pomiędzy wersjami są podświetlane nawet podczas bardzo szybkiego przewijania.

Poprawiono również opcje autozapisu i blokowania postów. Teraz podczas prac równoległych nad wpisem przez więcej niż jednego autora, każdy z użytkowników posiada własny strumień zapisu, gdzie dane są zapisywane lokalnie oraz na serwerze. Również łatwiej będzie przejąć edycję posta kolejnemu autorowi w sytuacji, gdy inny zapomni zwolnić zasób wychodząc przykładowo na obiad.

Do obsługi mediów zastosowano oparty na HTML5 odtwarzacz pozwalający na swobodny upload plików multimedialnych na serwer za pomocą menadżera mediów a później na osadzanie ich we wpisach.

Ponadto zaktualizowano biblioteki JQuery, JQuery UI, JQuery Migrate oraz Backbone. Dodatkowo w jądro WordPress 3.6 wrzucono obsługę biblioteki MediaElements.js

Nie mniej ważną, ale za to najbardziej rzucającą się w oczy zmianą po pierwszej instalacji WordPress 3.6 jest nowa skórka nazwana Twenty Thiteen opierająca się na jednokolumnowym projekcie okraszonym żywymi kolorami, która według twórców wygląda pięknie na każdym urządzeniu.

Platforma WordPress prężnie się rozwija i zyskuje coraz więcej rynku. Na chwilę obecną jest to około 19% sieci WWW. Z platformy korzystają nie tylko mali blogerzy, ale również ogromne korporacje. Postęp jaki platforma poczyniła przez 10 lat istnienia jest porażający a konkurencja jest daleko w tyle.