Wreszcie jest Firefox dla platformy Maemo

Użytkownicy Nokii N900 mogą wreszcie zacząć korzystać ze stabilnej wersji przeglądarki Firefox przeznaczonej dla platformy mobilnej Maemo. Mozilla zachwala swój produkt twierdząc, że jest to najlepsza w tym momencie przeglądarka na platformy mobilne, w pełni konfigurowalna oraz spełniająca podstawowe wymagania jakie powinno się stawiać tego typu programom, czyli konieczność pisania ograniczona do minimum, bezproblemowa synchronizacja z Firefoksem zainstalowanym na komputerze stacjonarnym itp.

Podstawowe funkcje Firefoksa dla platform mobilnych to:

  • Awesome Bar – funkcja dostarczająca inteligentne i spersonalizowane wyszukiwanie ograniczające ilość kliknięć do niezbędnego minimum
  • Weave Sync –  synchronizacja zakładek, historii oraz haseł pomiędzy różnymi platformami
  • możliwość rozbudowania możliwości mobilnej przeglądarki dzięki rozszerzeniom
  • Przeglądanie Location-Aware – Firefox może informować witryny o aktualnym położeniu użytkownika, co pozwala na odnalezienie bardziej użytecznych informacji
  • przeglądanie stron internetowych z wykorzystaniem kart
  • wysokie bezpieczeństwo
  • dostępność w ponad 30 językach

Dodatkowo Firefox dla Maemo obsługuje najnowsze standardy internetowe (HTML5, CSS3), co daje ogromne możliwości programistom chcącym tworzyć zaawansowane aplikacje.

Należy zwrócić uwagę, że Firefox mobile nie obsługuje wtyczek typowych dla wersji desktopowej takich jak: Adobe Flash, co uniemożliwia korzystanie z serwisów typu YouTube. Mozilla jednak w celu rozwiązania tego problemu przygotowała rozszerzenie o nazwie YouTube-Enabler.

Jaka będzie przyszłość Firefoksa na platformach mobilnych? Czy uda się Mozilli wydrzeć choć skrawek tortu, który w większości należy do Opery? Myślę, że jest na to duża szansa, tym bardziej, że Mozilla wypuściła pierwszą przeglądarkę dla platform mobilnych z obsługą rozszerzeń, co nie jest bez znaczenia.