Apple rozwodzi się z potentatem z Korei

Logo Samsung i AppleMniej wtajemniczeni użytkownicy zapewne nigdy nie zwrócili uwagi na fakt, że ich ukochane produkty sygnowane logiem z Jabłkiem pracowały w oparciu o układy mobilne produkowane przez firmę Samsung. Sytuacja ta ma się zmienić już w przyszłym roku, bowiem jak podaje Wall Street Journal, Apple podpisał umowę na produkcję procesorów do swoich produktów z tajwańską firmą Taiwan Semiconductor (TSMC). Apple chce w ten sposób zmniejszyć swoją zależność w produkcji podzespołów do IPhona i iPada od Samsunga, który jest przede wszystkim dla giganta ze Stanów konkurentem na rynku urządzeń mobilnych.

Kierownictwo firmy Taiwan Semiconductor podaje, że produkty Apple zostaną wyposażone w chipy TSMC w roku 2014. Oznacza to, że jeszcze do końca tego roku Samsung będzie głównym dostawcą układów dla odświeżonej linii produktów Apple, która ma zostać wypuszczona na rynek jesienią tego roku.

Procesory produkowane przez TSMC będą wykonane w technologii 20nm, co znacznie pozwoli zaoszczędzić moc w porównaniu do procesorów Samsunga wykonanych w procesie 32nm wykorzystywanych w seriach A5 i A6 produktów Apple. Sama firma TSMC zrobiła spory postęp w produkcji procesorów, bowiem do tej pory układy wykorzystywane w technologiach mobilnych były produkowane w technologii 28nm.

Pogłoski o współpracy Taiwan Semiconductor i Apple krążyły w zainteresowanych kręgach od kilku lat. Przedłużające się prace nad zbudowaniem układów w pełni odpowiadającym inżynierom z Apple w dziedzinie szybkości i odpowiednio małemu poborowi mocy spowodowały, że Apple był zależny od Samsunga tak długo.

Swoją drogą zastanawiam się, czemu taki potentat jak Apple nie posiada własnych fabryk produkujących podzespoły do swoich produktów. Zlecanie produkcji firmą z zewnątrz prowadzi moim zdaniem tylko i wyłącznie do wycieku technologii i w kolejnym kroku do produkcji „wiernych kopii”.