Kiedy w marcu ubiegłego roku Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela, ogłosił strategię odlewniczą firmy, nazwał ją IDM (integrated device manufacturing) 2.0. W tym czasie firma ogłosiła pierwszą część tego podejścia, inwestując 20 mld USD w budowę dwóch nowych fabryk w Arizonie. Firma ogłosiła również plany stania się dostawcą usług odlewniczych dla innych producentów układów scalonych.
Dziś firma rozwija ten pomysł, ogłaszając, że planuje przejąć Tower Semiconductor, dostawcę usług odlewniczych, za 5,4 mld USD.
Gelsinger postrzega ten ruch jako idealne dopasowanie do wizji firmy. „Portfolio specjalistycznych technologii Tower, zasięg geograficzny, głębokie relacje z klientami i operacje typu „services-first” pomogą w skalowaniu usług odlewniczych Intela i przyspieszą realizację naszego celu, jakim jest zostanie głównym dostawcą zdolności odlewniczych na świecie” – powiedział w oświadczeniu.
IDM 2.0 obejmuje trójstronne podejście do produkcji półprzewodników: Sieć globalnych fabryk Intela, wykorzystanie mocy produkcyjnych firm zewnętrznych oraz rozbudowa Intel Foundry Services, dzięki czemu firma wyjdzie poza zwykłą produkcję chipów pod marką Intel, ale pomoże zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na niestandardowe chipy.
Patrick Moorhead, założyciel i główny analityk w Moor Insight & Strategies, mówi, że te niestandardowe chipy są kluczem do tej transakcji. „Przejęcie Intela oznacza, że może on teraz produkować takie rodzaje krzemu, jakich nigdy wcześniej nie mógł. Konkretnie oznacza to RF, czujniki, fotonikę krzemową i układy zarządzania energią” – powiedział.
Dylan Patel, główny analityk SemiAnalysis, firmy, która śledzi przemysł półprzewodników, zgadza się, mówiąc, że nabycie Tower jest mądry ruch dla firmy. „Przejęcie Tower semiconductor wypełnia bardzo potrzebne luki w ofercie odlewni Intela na podstawie typów węzłów procesowych. Daje im zespoły, które z zyskiem prowadziły specjalistyczne technologie, które z powodzeniem współpracują z wieloma zewnętrznymi klientami”, powiedział Patel.
Dodał, że Intel korzystał głównie z przepływów, które były dostosowane do ich wewnętrznych potrzeb. Tower daje im sposób na zaoferowanie bardziej standardowych przepływów. „Ponieważ Intel stara się przyjąć bardziej standardowe przepływy, możliwości [Product Design Kit (PDK)] są obszarem, w którym potrzebują dużej pomocy. Możliwości Tower w zakresie specjalistycznych, niszowych technologii naprawdę zwiększają ich zdolność do tworzenia i oferowania elastycznych i rozszerzalnych PDK” – powiedział.
Jak można się spodziewać, prezes Tower, Russell Ellwanger, widzi w połączeniu obu firm mnożnik siły. „Razem z Intelem, będziemy napędzać nowe i znaczące możliwości rozwoju i oferują jeszcze większą wartość dla naszych klientów poprzez pełen zestaw rozwiązań technologicznych i węzłów i znacznie rozszerzony globalny ślad produkcyjny,” powiedział w oświadczeniu.
Transakcja została zatwierdzona przez zarządy obu firm, ale musi przejść przez normalne kanały zatwierdzania regulacyjnego, jak również przejść przez muster z akcjonariuszami Tower. Oczekuje się, że proces ten potrwa około 12 miesięcy.
Zobaczone na portalu techcrunch.com