Gutenberg 15.1 został wydany w tym tygodniu z integracją Openverse w zakładce Media. Biblioteka Openverse zawierająca utwory na otwartych licencjach i należące do domeny publicznej również została przeniesiona na własną stronę internetową o zaktualizowanym wyglądzie. Zawiera ona ponad 600 milionów darmowych obrazów i plików audio, które są teraz dostępne w edytorze WordPress:
Kliknięcie obrazu Openverse spowoduje natychmiastowe wstawienie go jako bloku obrazu z odpowiednią atrybucją i licencją automatycznie dodaną do podpisu. Jest to o wiele szybsze niż pobieranie ze strony Openverse, a następnie przesyłanie do Biblioteki multimediów.
„Stars Galaxy” autorstwa Greg Rakozy/ CC0 1.0
Kolejną ważną atrakcją w wersji 15.1 jest możliwość dodawania niestandardowych CSS dla poszczególnych bloków. Można to zrobić za pomocą menu Global Styles w Site Editor. Dla każdego bloku można dodać własny kod CSS, aby dostosować wygląd bloku, przewijając do dołu panelu do przycisku „Additional Block CSS”. Te zmiany CSS zostaną zastosowane do wszystkich wystąpień bloku na stronie.
Gutenberg 15.1 wprowadza również obsługę ustawień wstępnych cieni w stylach globalnych, z czterema dostępnymi ustawieniami domyślnymi (Natural, Crisp, Sharp i Softy), a także możliwość dodawania niestandardowych ustawień wstępnych przez autorów motywów za pośrednictwem pliku „theme.json”. Ogłoszenie zawierało film demonstrujący nowy interfejs użytkownika:
W wersji 15.1 Nawigacja została dodana do paska bocznego trybu przeglądania w Edytorze witryny, dzięki czemu użytkownicy mogą szybko uzyskać dostęp do swoich menu i elementów menu, zmieniać ich kolejność metodą przeciągania i upuszczania lub nawigować po linkach.
To wydanie wprowadza pewne zmiany do funkcji „wklej style”, która została wprowadzona w wersji 15.0. Menu opcji na pasku narzędzi bloku wyświetla teraz zarówno „Kopiuj style”, jak i „Wklej style”, aby ułatwić zrozumienie, jak korzystać z tej funkcji, ponieważ wcześniej było to niejasne, gdy dostępna była tylko opcja „Kopiuj style”.
Gutenberg 15.2 poprawia stan ładowania edytora stron w celu lepszej inicjalizacji. Jest to ważna aktualizacja, dzięki której Site Editor jest gotowy do wyjścia z wersji beta. Nie jest to kompletne rozwiązanie, ale czyni go nieco bardziej dopracowanym dzięki następującym zmianom, jak nakreślił Riad Benguella w PR:
- CanvasSpinner, który może być używany w komponentach, które mają stan „gotowy”. Zamiast więc renderować pustą białą stronę, spinner jest renderowany, gdy te komponenty nie są gotowe.
- Upewnia się, że ramka iframe ma domyślnie „białe” tło, aby uniknąć zbyt wielu zmian koloru tła podczas inicjalizacji.
To tylko kilka z najważniejszych zmian. Pełną listę ulepszeń, poprawek błędów, usprawnień wydajności i zmian w narzędziach można znaleźć w wersji 15.1.